Културно-уметничко друштво „Братство“ Суботица


Културно Уметничко Друштво Железничара "БРАТСТВО" из Суботице основано је 01.10.1945 године на иницијативу синдикалних радника железничког чвора у Суботици. Друштво је основано са циљем да окупља омладину и кроз рад са истим да се негује традиција и култура народа и народности тадашња Југославије. Од самог оснивања, са радом су кренуле фолклорна и музичка секција, а мало касније у се основале и драмска секција, као секција соло певања. Музичку секцију је предводио (кажу најбољи тамбураш света) Пере Тумбас-Хајо, а једно време је био члан друштва и хармоникаш Антуш Габрић, као и певачи Звонко Богдан и Нестор Габрић, и наравно још неколико локално познатих свирача и певача. Што се тиче фолклора, радиле су се кореографије из Војводине, Посавине, Славоније, Македоније, Црне Горе као и из свих делова Србије. Истовремено за све кореографије набављане је потребна народна ношња и то све прави оригинали. Готово све набројане кореографије сачуване су од заборава, тако да се и данас често изводе. Од самог оснивања, друштво је предводио један од оснивача, Иван Рудински, који је на месту секретара био до 1992 године.

Од 1992 год., место уметничког руководиоца друштва преузима дугогодишњи фолклорац (0д 1972) Антун Ромић, када је у друштву била можда најтежа ситуација, и када је било свега око 25 чланова друштва. И тада се са радом није престајало. Већ 1993 год. основана је дечија фолклорна секција, у рад се укључила и Зага Ромић ( супруга именованог), кренули смо на семинаре фолклора које су предавали Деса Ђорђевић, Лела Вујошевић, Богданка Ђурић и други кореографи Србије. Врло брзо, број чланова је порастао на преко 200, постављале су се нове кореографије, набављала ношња и опрема и друштво је постало веома стабилно у сваком погледу.

И данас, после скоро 30 година, ово друштво воде исти брачни пар, одржавајући континуитет на завидном нивоу, а квалитет такође на завидном нивоу. Све ове године, ове 2 особе раде апсолутно све послове у друштву, довијајући се на разне начине, и то углавном волонтерски, уз понеки хонорар када је било средстава.

Данас друштво има око 120 чланова у 4 фолклорне секције, и музичку секцију.

Велики број народне ношње и 15 музичких инструмената су у власништву друштва. Просторије које користимо од 1971 године на железничкој станици у Суботици, припадају железници. За рад имамо салу од 80 м2, 2 свлачионице 15 м2, друштвени клуб 60 м2, магацински простор 40 м2, чајна кухиња 15 м2 и канцеларија 15 м2. што је укупно око 240 м2. Тако да број чланова прилагођавамо и просторном капацитету.

Морамо да мислимо и на будућност друштва, те да пронађемо младе особе које ће наставити да раде (требало би бар 3-4 особе), али је то тренутно немогуће, док не обезбедимо одређена средства, јер као именовани Ромићи, данас неће нико ни да чује да ради.

Поред свих напора и проблема, друштво се сваке године представља на више фестивала у земљи и у иностранству, и то веома успешно, што нам и омогућава да се одржи континуитет у раду.


<
>